Monthly Archives: mart 2021

Vodu čuvaj, vodu štedi jer bez vode ništa ne vredi

Projekat Vodu čuvaj, vodu štedi jer bez vode ništa ne vredi  je eTwining projekat koji sam kreirala zajedno sa koleginicom Snežanom Stević iz OŠ „Aleksa Šantić“ iz Osmaka, Bosna i Hercegovina. U projekat su uključene 22 škole (5 škola iz Bosne i Hercegovine, 6 iz Hrvatske i 11 škola iz Srbije) Projekat ima  za cilj da kod učenika razvije svest o značaju vode. Učenici kroz edukativne i likovne radionice, eksperimentisanje i istraživanje aktivno promišljaju o dragocenosti vode i načinima na koji svakog od nas može da smanji potrošnju vode kod kuće i kako zagađenje vode utiče na živi svet. Učenici razvijaju pravilan odnos prema prirodi, svest o značaju vode i zadatku svakog od nas da je racionalno koristi i čuva, da aktivno razmišljaju o zaštiti životne sredine.

Ciljevi koji se realizuju su: sticanje znanja o značaju vode, sticanje znanja o načinu i mogućnostima očuvanja vode   i ukazivanje na sve načine kako možemo sprečiti zagađenje voda, razvijanje odgovornog odnosa prema prirodi; prihvatanje činjenice da je voda temelj života i osnovni sastojak svakog živog bića, ukazivanje na nedostatak pijaće vode u mnogim zemljama sveta, obeležavanje Dana vode, razvijanje kreativnosti, samostalnosti i istraživačkog duha i kritičkog mišljenja, razvijanje međuljudskih odnosa, saradnje, tolerancije i odgovornosti; razvijanje jezičkih i likovnih veština, osposobljavanje učenika za samostalno likovno izražavanje, razvijanje veštine korišćenja IKT-a u nastavi, učenju i praktičnom radu učenika i interdisciplinarno povezivanje nastavnih sadržaja.
Realizacija projekta počela  je  od februara 2021. godine i trajaće  do polovine aprila 2021. godine. Partnerske škole se dogovaraju o svim aktivnostima tokom projekta . Početkom februara prikupljeni su kontakati projektnih partnera i upoznavati su sa projektom koji će biti realizovan (izrađen je detaljan plan projekta).
U drugoj polovini februara počela je realizacija projekta. Organizovane su edukativne radionice o značaju vode za živi svet i na koji način ljudi svojim neodgovornim ponašanjem ugrožavaju život  svih živih bića, pisali smo  liste saveta za štednju i očuvanje vode, pisali smo eko poruke o vodi , pravili plakat-flajere kojima ukazujemo na značaj vode. Učenici su  radili likovne  i  literarne radovi o vodi i stanovnicima vode. Jedan od zadataka bio je da učenici   fotografišu   izvore, potoke i reke u kraju u kome žive, da  uoče zagađenja vode.

Povodom 22. marta- Svetskog dana vode, organizovali smo on line  susret projektnih patrnera  na kome smo predstavili dosadašnje rezultate rada, razmenili smo ideje i iskustva vezane za realizaciju projekta  i dogovorili se o narednim aktivnostima.

Za naredni period planirana je edukativno likovna radionica Reciklaža nije gnjavaža kao  dramatizacija tekstova o stanovnicima voda.

Rezultati koji se očekuju realizacijom ovog projekta su da učenici kroz edukativne i likovne radionice i istraživanje o vodi steknu znanja o značaju vode za živi svet, o načinima štednje, čuvanja vode i odlaganju otpada  na predviđena mesta. Učenici će naučiti  da fotografišu, izrade video snimak  i album fotografija, da koriste digitalne alate za uređivanje fotografija. Projekat će doprineti jačanju saradničkih odnosa u grupi
i razvoju  komunikativnih sposobnosti, kao i veštine izlaganja istraživačkih radova ali i razvoju tolerancije prema različitostima.

Vesna Lazarević

Informacija za roditelje u vezi sa eZakazivanjem termina za upis i testiranje deteta u OŠ

I ove godine roditelji / drugi zakonski zastupnici koji su građani Republike Srbije mogu elektronskim putem da zakažu na Portalu eUprava termin za upis i testiranje deteta u osnovnu školu pokretanjem usluge eZakazivanje termina za upis i testiranje deteta u OŠ.

Potrebno je da:

• Budete registrovan korisnik, odnosno imate kreiran nalog na državnom portalu za elektronsku identifikaciju eID.gov.rs
  • Pokrenete uslugu na Portalu eUprava (Usluge → Obrazovanje → eZakazivanje termina u OŠ)
  • Zakažete termin u školi kojoj Vaše dete teritorijalno pripada

Prilikom upisa nije potrebno da prilažete dokumenta, jer će ih škola pribaviti po službenoj dužnosti, i to:

• Izvod iz matične knjige rođenih
  • Uverenje o prebivalištu
  • Uverenje o pohađanju pripremnog predškolskog programa
  • Potvrdu o obavljenom lekarskom pregledu – lekarsko uverenje*

* Izuzetak je samo lekarsko uverenje ukoliko ste pregled obavili kod privatnog lekara.

Napomena 1: Termin možete da otkažete 24 časa ranije. Ukoliko ne otkažete termin i ne dođete u zakazanom terminu u školu, sistem Vam neće dozvoliti da narednih 14 dana rezervišete novi termin za upis i testiranje deteta u osnovnu školu elektronskim putem. U tom slučaju, roditelji će morati direktno da se obrate školi i zakažu novi termin.

Napomena 2: Ukoliko imate dodatna pitanja i nedoumice u vezi sa zakazivanjem termina, obratite se kontakt centru na 011/73-505-57. Telefonska podrška dostupna je od 22. marta 2021. godine i tokom trajanja upisa u osnovne škole svakog radnog dana od 7.30 do 15.30 časova.

Izbor pisma

mart 2021.