Monthly Archives: oktobar 2019

Plodovi Rađevine

Na manifestaciji „Plodovi Rađevine“ u organizaciji TSOOK drugi put je učestvovala Humanitarna akcija „Ja imam srce, a ti?“. Cilj humanitarne akcije bio je da se od prikupljenih sredstava pomogne dečaku Iliji Kovačeviću iz Loznice koji boluje od epilepsije i autizma. Novac je bio potreban za nastavak njegovog lečenja u Holandiji.

Učenici osnovne škole su organizacijom kroz Đački parlament i odeljenje VII2 prikupili radove koje su učenici pravili uz pomoć svojih nastavnika i izložili ih na štandu čijom prodajom je obezbeđen novac za humanitarnu akciju.

,, Zaboravljeni“ Ljubiša Đokić

Pre početka obrade dramskog teksta ,,Biberče“ Ljubiše Đokića (dva časa obrade), učenici su imali zadatak   da  istraže biografiju pisca i da na času prezentuju rezultate svog rada.

Pored osnovnih podataka koje su pronašli, učenici su bili oduševljeni što su saznali da je naš dramski pisac, koji je pored Filozofskog fakulteta završio i Pozorišnu akademiju u Beogradu, režirao čuvenu emisiju za decu „Kocka, kocka, kockica“.

Tragajući za emisijama koje je režirao pronašli su još jednu dečju emisiju  „Kolariću-Paniću“. Emisija ih je odmah zainteresovala i odgledali smo je na času srpskog jezika i književnosti putem You Tube kanala.  Usput su otkrili da je pesma „Kolariću, Paniću“ narodna pesma i da se pevala uz sledeću igru: Igra se otvoreno, mešovito kolo, ruke se drže dole. Kretanje se izvodi običnim koracima. U prvom delu igre igrači se zapliću, u drugom otpliću. Zaplitanje započinje tako što kolovođa prilazi kecu i pretposlednjem u kolu i provlači se ispod njihovih ruku. Tako se provlače svi redom, a pretposlednjem se (kod zaplitanja) obavije ruka oko vrata i spusti na rame. Igra je bila veoma zabavna, pa smo je ponovili nekoliko puta.

Čas je prošao uz još jednu novu igricu. U uvodnoj špici emisije ,,Kolariću-Paniću“ deca zapliću i raspliću lastiš svojim prstićima. Igricu su, naravno, probali svi učenici. Čas smo završili pesmom uz muzičku pratnju nastavnika muzičke kulture, Gorana Andrića, koji je i ovog puta rado izašao u susret našim željama.

oktobar 2019.
« jun   nov »