Daily Archives: 22 октобра, 2019

,, Заборављени“ Љубиша Ђокић

Пре почетка обраде драмског текста ,,Биберче“ Љубише Ђокића (два часа обраде), ученици су имали задатак   да  истраже биографију писца и да на часу презентују резултате свог рада.

Поред основних података које су пронашли, ученици су били одушевљени што су сазнали да је наш драмски писац, који је поред Филозофског факултета завршио и Позоришну академију у Београду, режирао чувену емисију за децу „Коцка, коцка, коцкица“.

Трагајући за емисијама које је режирао пронашли су још једну дечју емисију  „Коларићу-Панићу“. Емисија их је одмах заинтересовала и одгледали смо је на часу српског језика и књижевности путем You Tube канала.  Успут су открили да је песма „Коларићу, Панићу“ народна песма и да се певала уз следећу игру: Игра се отворено, мешовито коло, руке се држе доле. Кретање се изводи обичним корацима. У првом делу игре играчи се заплићу, у другом отплићу. Заплитање започиње тако што коловођа прилази кецу и претпоследњем у колу и провлачи се испод њихових руку. Тако се провлаче сви редом, а претпоследњем се (код заплитања) обавије рука око врата и спусти на раме. Игра је била веома забавна, па смо је поновили неколико пута.

Час је прошао уз још једну нову игрицу. У уводној шпици емисије ,,Коларићу-Панићу“ деца заплићу и расплићу ластиш својим прстићима. Игрицу су, наравно, пробали сви ученици. Час смо завршили песмом уз музичку пратњу наставника музичке културе, Горана Андрића, који је и овог пута радо изашао у сусрет нашим жељама.

октобар 2019.