Daily Archives: 17 јуна, 2019

Екскурзија ученика шестог разреда

Ученици шестог разреда су 29. маја 2019. године били на једнодневној екскурзији на релацији Крупањ-Сремска Каменица-Петроварадин-Нови Сад-Крупањ у аранжману туристичке агенције „Подриње-турс“. На екскурзију су заједно ишли ученици матичне школе и ученици издвојених осморазредних школа, укупно 118 ученика, са својим пратиоцима – разредним старешинама: Мирославом Васиљевићем, Мирјаном Шереметов, Јасмином Милутиновић,  Зорицом Петковић (вођа пута), Надом Митровић, Павлином Мигић и Бранкицом Јеремић.

Полазак је био по плану у 7h. Путовање до Сремске Каменице је било брзо и удобно и уз једну паузу смо у Сремској Каменици били већ у 10h. Ту смо посетили кућу једног од најпознатијих дечјих песника, Јована Јовановића Змаја. Кућа се налази у најстаријем делу Сремске Каменице, у непосредној близини центра. Од кустоса смо сазнали да је кућа саграђена у другој половини XIX века и да је у њој од 1875. године са прекидима живео и радио Јован Јовановић Змај (1833-1904), дечји песник, лекар, покретач и уредник часописа за децу „Невен“. У кући се налази Змајев музеј са сталном поставком која обухвата велики број експоната везаних за песников живот и рад. Ученици су у кући Јове Змаја могли да чују како је наш песник добио надимак, о богатству његове мајке, да виде намештај који је Јова користио, велики број урамљених стихова које је написао и који су обогаћени његовим цртежима као и изрекама које је писао.

Из Сремске Каменице у 11h настављамо пут ка Петроварадину који се налази на десној обали Дунава и обилазимо Петроварадинску тврђаву са које се пружа поглед на Нови Сад. Са Петроварадина путујемо ка центру града и у Новом Саду остајемо до 15.30h

После обиласка Новог Сада и дуге шетње којој су се ученици посебно радовали, долазимо до Српског народног позоришта и у 15.30h крећемо према Крупњу.

У Крупањ смо стигли по плану у 19h уз краћу паузу коју смо правили у Шапцу.

Ученици су били презадовољни овим путовањем, а њихова дисциплина је била за сваку похвалу.

јун 2019.