Daily Archives: јун 15, 2019

Завичајни песник

На часу српског језика и књижевности у петом разреду обрађена је наставна јединица Завичајни песник.

Ученици су раније били упознати са наставном јединицом. Договорили смо се да на једном од часова наш гост буде песник из нашег краја Цветко Вилотић. У библиотеци „Политика“ пронашли смо збирке песама нашег песника: „Песма је молитва моја“, „Било је то давно“, „Рађевино, рођена наша“, „Моје срце пева и кад ћути“, „Сенка туге“ и „Умирујући шапат сна“.

Ученици су били подељени у  групе. Свака група ученика је прочитала по једну песничку збирку. Имали су различите задатке: да у збирци песама коју су добили да прочитају пронађу основне мотиве у песмама, песничке слике, стилске фигуре, да одреде врсту строфе коју песник најчешће користи, да одреде која је врста риме најзаступљенија у песмама…

На почетку часа ученицима се представио наш гост – завичајни песник. Причао им је о свом животу и својим делима као и најзанимљивије анегдоте из свог живота. Након упознавања са песником, ученици су били у прилици да покажу песнику како су анализирали неке његове песме. Госта су обрадовали својим интересовањем за песме које је писао, својом анализом тих песама и сјајним рецитацијама. Разговор је на тренутке прекидан тако што је песник одсвирао на гитари неке своје песме. Ученици су га са одушевљењем пратили, а онда су били у прилици да госту постављају питања. Наш песник каже да су питања која су му ученици постављали била веома интересантна, да су била разноврсна и да је на нека питања било тешко дати одговор.

Час смо завршили уз песму, музику и књиге које је песник донео и поклонио ученицима.

ФОТО ГАЛЕРИЈА

Мирјана Шереметов